Find the Collin County results for the 2018 Republican Primary Election. These results only indicate those that are the winner of Collin County results. Some races might be in a runoff because their race covered multiple counties.
5/23/18 Update: This post has been updated to reflect the results of the May Primary Runoff Election.
Office Sought | Ballot Name |
---|---|
U. S. Senator | Bruce Jacobson, Jr. |
U. S. Senator | Geraldine Sam |
U. S. Senator | Mary Miller |
U. S. Senator | Stefano de Stefano |
U. S. Senator | Ted Cruz |
U. S. Representative District 3 | Alex Donkervoet |
U. S. Representative District 3 | David Niederkorn |
U. S. Representative District 3 | Van Taylor |
U. S. Representative District 4 | John Cooper |
U. S. Representative District 4 | John Ratcliffe |
U. S. Representative District 32 | Paul Brown |
U. S. Representative District 32 | Pete Sessions |
Governor | Barbara Krueger |
Governor | Greg Abbott |
Governor | SECEDE Kilgore |
Lieutenant Governor | Dan Patrick |
Lieutenant Governor | Scott Milder |
Attorney General | Ken Paxton |
Comptroller of Public Accounts | Glenn Hegar |
Commissioner of the General Land Office | Davey Edwards |
Commissioner of the General Land Office | George P. Bush |
Commissioner of the General Land Office | Jerry Patterson |
Commissioner of the General Land Office | Rick Range |
Commissioner of Agriculture | Jim Hogan |
Commissioner of Agriculture | Sid Miller |
Commissioner of Agriculture | Trey Blocker |
Railroad Commissioner | Christi Craddick |
Railroad Commissioner | Weston Martinez |
Justice, Supreme Court, Place 2 | Jimmy Blacklock |
Justice, Supreme Court, Place 4 | John Devine |
Justice, Supreme Court, Place 6 | Jeff Brown |
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals | David Bridges |
Presiding Judge, Court of Criminal Appeals | Sharon Keller |
Judge, Court of Criminal Appeals Place 7 | Barbara Parker Hervey |
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 | Dib Waldrip |
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 | Jay Brandon |
Judge, Court of Criminal Appeals Place 8 | Michelle Slaughter |
Member, State Board of Education, District 12 | Pam Little |
State Senator, District 8 | Angela Paxton |
State Senator, District 8 | Phillip Huffines |
State Senator, District 30 | Craig Carter |
State Senator, District 30 | Craig Estes |
State Senator, District 30 | Pat Fallon |
State Representative District 33 | Justin Holland |
State Representative District 66 | Matt Shaheen |
State Representative District 67 | Jeff Leach |
State Representative District 70 | Scott Sanford |
State Representative District 89 | Candy Noble |
State Representative District 89 | John Payton |
Chief Justice, 5th Court of Appeals District | Douglas S. Lang |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 2 | David Evans |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 5 | Craig Stoddart |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 9 | Jason Boatright |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 10 | Molly Francis |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 11 | Dan Wyde |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 11 | John Browning |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 11 | Tom Nowak |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 12 | Jim Pikl |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 12 | Perry Cockerell |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 12 | William "Randy" Johnson |
Justice, 5th Court of Appeals District, Place 13 | Elizabeth Lang Miers |
District Judge, 219th Judicial District | Glenn Brenner |
District Judge, 219th Judicial District | Jennifer Edgeworth |
District Judge, 219th Judicial District | Mike Curran |
District Judge, 219th Judicial District | Scott Becker |
District Judge, 296th Judicial District | John R. Roach, Jr. |
District Judge, 366th Judicial District | Ray Wheless |
District Judge, 417th Judicial District | Cyndi McCrann Wheless |
District Judge, 429th Judicial District | Jill Willis |
Criminal District Attorney Collin County | Casey Davis |
Criminal District Attorney Collin County | Greg Willis |
County Judge | Chris Hill |
County Judge | Ray Ricchi |
County Judge | Scott Johnson |
Judge, County Court-at-Law No.1 | Corinne Mason |
Judge, County Court-at-Law No.2 | Barnett Walker |
Judge, County Court-at-Law No.3 | Lance S. Baxter |
Judge, County Court-at-Law No.4 | David Rippel |
Judge, County Court-at-Law No.5 | Dan K. Wilson |
Judge, County Court-at-Law No.6 | Jay Bender |
Judge, County Court-at-Law No.7 | David Waddill |
Judge, County Court at Law and Probate Court | Weldon Stone Copeland |
District Clerk | Lynne Finley |
County Clerk | Stacey Kemp |
County Commissioner Pct.2 | Cheryl Williams |
County Commissioner Pct.2 | Joey Herald |
County Commissioner Pct.3 | Darrell Hale |
County Commissioner Pct.3 | Dr. Briana Andor |
County Commissioner Pct.4 | Duncan Webb |
Justice of the Peace Pct.1 | Paul Raleeh |
Justice of the Peace Pct.2 | Jeff Graham |
Justice of the Peace Pct.2 | Jerry Shaffer |
Justice of the Peace Pct.2 | Mike McCandless |
Justice of the Peace Pct.3 Place.2 | Melvin Thathiah |
Justice of the Peace Pct.3 Place.2 | Mike Missildine |
Justice of the Peace Pct.4 | W. M. "Mike" Yarbrough |